XLII Konferencja Europejskiego Towarzystwa Mukowiscydozy

07.08.2019

XLII Konferencja Europejskiego Towarzystwa Mukowiscydozy

W czasie tegorocznej XLII Międzynarodowej Konferencji ECFS, która odbyła się w mieście Liverpool członkowie zespołu Centrum Leczenia Mukowiscydozy prezentowali następujące aktywności:

Profesor Dorota Sands poprowadziła sesję plenarną:  Dilemmas in CFTR modulators, w czasie której podniesione zostały takie tematy jak:

Peering down the pipeline

Is lung function the only player in town?

Will CFTR modulators reduce the burden of care?

CFTR modulators and adverse events

Podczas sesji posterowej (plakatowej) zaprezentowano następujące prace:

Nutritional status, body composition and pulmonary function in cystic fibrosis children and adolescents – age and gender relationship. Mielus Monika, Borawska – Kowalczyk Urszula, Sands Dorota – praca otrzymała tegoroczną nagrodę dla najlepszego plakatu w kategorii Nutrition/Growth

Project of supporting and educating parents after cystic fibrosis diagnosis in their child. Borawska – Kowalczyk Urszula, Mielus Monika, Zybert Katarzyna, Sands Dorota

Clinical comparison of CF patients diagnosed through newborn screening in the first year of life with mutation 3849+10 kbC->T with homozygotes F508del. Zyber Katarzyna, Mielus Monika, Sands Dorota

Corelation between Lung Clearance Index and selected parameters impulse oscillometry and spirometry in Polish peadiatric patients with CF. Postek Magdalena, Walicka-Serzysko Katarzyna, Sands Dorota

W czasie sesji multimedialnej eposter wraz z prezentacją  pt. “ The effect of chest physiotherapy with the Simeox airway clearance technology in the treatment of cystic fibrosis pulmonary exacerbation- open label study” K.Walicka-Serzysko, M.Postek, N.Jeneralska, A.Cichocka, J.Milczewska, D.Sands  – przedstawiła dr n med. Justyna Milczewska.

Ponadto w czasie tegorocznej konferencji dr Urszula Borawska – Kowalczyk prezentowała zagadnienie „Mental Health in my hospital: Tools to start screening and how to move on”, a następnie współprowadziła związany z nim panel dyskusyjny w ramach Tommorow lounge. Dr Urszula Borawska – Kowalczyk poprowadziła również sesję grupy EPSIG podczas której  zaprezentowała wybrany przypadek:  A real CF film „A life with less” (yet with so much more). Jako członek komitetu organizacyjnego dr Urszula Borawska – Kowalczyk nie tylko wzięła udział, ale również odpowiadała za organizację całodziennych warsztatów grupy roboczej  European Psychosocial Interest Group.