Pierwsze zabiegi RIRS przy wykorzystaniu robota medycznego Avicenna

10.12.2021

Z ogromną dumą i satysfakcją pragniemy poinformować, że dziś w naszym Szpitalu udało się przeprowadzić pierwsze zabiegi RIRS (Retrograde Intarenal Surgery) u pacjentów w wieku 14 i 17 lat przy wykorzystaniu robota medycznego Avicenna. Nasi lekarze jako pierwsi w Polsce i w Europie Środkowej, wykorzystali go do operowania dzieci z kamicą układu moczowego. Zakup robota był możliwy dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Zabiegi przeprowadziła specjalistka w dziedzinie chirurgii dziecięcej Pani dr n. med. Joannę Samotyjek przy asyście wybitnych chirurgów – urologów dziecięcych, jakimi są Pani Profesor Beata Jurkiewicz – Kierownik Pionu Zabiegowego, SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym oraz światowej sławy dr Zafer Tokatli, który przyjął zaproszenie Szpitala i zaszczycił nas swoją obecnością podczas zaplanowanych zabiegów.

Zabieg RIRS jest jednym z najbardziej skomplikowanych zabiegów endoskopowych stosowanych w leczeniu kamicy układu moczowego. W naszym Szpitalu rocznie wykonujemy około 500 zabiegów małoinwazyjnych u dzieci z kamicą. Metoda leczenia robotycznego zwiększy bezpieczeństwo pacjentów podczas wykonywanych zabiegów oraz zminimalizuje powikłania pooperacyjne.

Obejrzyj galerie zdjęć: