Pierwszy zabieg z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu do rozkruszania kamieni nerkowych (ESWL)

03.11.2017

Dzięki wsparciu Fundacji „ORLEN – DAR SERCA” Szpital w Dziekanowie Leśnym jako pierwszy w Polsce zakupił aparat do wykonywania zabiegów ESWL, przeznaczony wyłącznie dla dzieci. Sprzęt umożliwi przeprowadzanie małoinwazyjnych zabiegów u małych pacjentów chorujących na kamicę nerkową. Pozwoli on na wykonywanie zabiegów nawet u niemowląt. Pierwsi pacjenci już są kwalifikowani do zabiegu.

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym jest wiodącym ośrodkiem leczenia kamicy układu moczowego u dzieci.

Szacuje się, że w Polsce kamica układu moczowego dotyczy ok. 150 tys. dzieci w wieku do 18-tego roku życia. Konieczność aktywnego usunięcia złogu występuje u około 25% całej grupy chorych dzieci i aż u połowy z zastojem moczu. W związku z tym ok. 2,5 tys. dzieci w Polsce rocznie wymaga zabiegów usunięcia kamieni moczowych.

Z Oddziałem Chirurgii Dziecięcej współpracuje szereg ośrodków z całej Polski, m.in. Instytut Matki i Dziecka czy Klinika Nefrologii AM w Warszawie. Szpital posiada jeden z najnowocześniejszych bloków operacyjnych w Polsce przeznaczony wyłącznie dla dzieci, wykwalifikowany personel i niezbędną aparaturę. Brak aparatu do wykonywania litotrypsji pozaustrojowej (ESWL) – nowoczesnej metody małoinwazyjnej, był jednak dotkliwy. Teraz mali pacjenci korzystać będą ze sprzętu nowej generacji i nie będą narażeni na konieczność zabiegów chirurgicznych. Aparat pozwali na wykonywanie kompleksowych i bezpiecznych zabiegów, unikanie nadmiernej ekspozycji radiologicznej a także zminimalizowanie ryzyka konieczności powtórzenia zabiegu.
Zakup urządzenia stwarza szpitalowi możliwość leczenia dzieci na najwyższym światowym poziomie, jednocześnie zapewniając im maksimum bezpieczeństwa i minimum ryzyka powikłań.

Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Województwa Mazowieckiego.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z pierwszego zabiegu z wykorzystaniem tego nowoczesnego aparatu.