Po 20 latach Szpital doczekał się własności gruntu!

15.10.2018

Starania samorządu Mazowsza o pozyskanie na własność nieruchomości użytkowanych przez Szpital Dziecięcy w Dziekanowie Leśnym to historia sięgająca niemalże 20 lat. I już dziś ma swój finał – marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa Elżbieta Lanc oraz starosta powiatu warszawskiego zachodniego Jan Żychliński podpisali akt notarialny w tej sprawie.

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym zlokalizowany dotychczas był na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Wiele lat zabiegano o wyłączenie tego obszaru spod zarządu parku, niestety bezskutecznie, wciąż pojawiały się odmowy. Dopiero zmiana przepisów – ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 224, poz. 1337) – dała nadzieję na możliwość uzyskania prawa własności gruntu.

15 października 2015 roku, dzięki współpracy przedstawicieli samorządu województwa mazowieckiego, ministerstwa środowiska, mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, starostwa powiatu warszawskiego zachodniego, gminy Łomianki oraz Kampinoskiego Parku Narodowego, podpisany został list intencyjny, który był pierwszym krokiem na drodze zmian własności gruntu.

Uzyskanie prawa własności terenu, na którym mieści się Szpital, przez Mazowsze otworzy możliwość gospodarowania przekazaną nieruchomością adekwatnie do potrzeb związanych z ochroną zdrowia.

fot. Michał Słaby